Stworzenie projektu łazienki jest długotrwałym i pracochłonnym procesem, wymagającym specjalistycznej wiedzy, dużej dokładności oraz dostępu do narzędzi. Kluczowa jest także ilość dostępnej przestrzeni do zagospodarowania, preferencje estetyczne użytkowników danej łazienki oraz posiadany przez inwestora budżet. W naszym wprowadzeniu w tę tematykę skupiamy się na najważniejszych etapach projektowania łazienki oraz podpowiadamy jak uzyskać efekt, który zadowoli wszystkich przyszłych użytkowników tego pomieszczenia.
Przed rozpoczęciem projektowania łazienki
Najważniejszą sprawą jest oczywiście określenie swoich preferencji oraz potrzeb, które w trakcie tworzenia projektu będziemy próbowali spełnić. Należy określić jakie sprzęty sanitarne (wanna czy kabina prysznicowa), jakie umeblowanie oraz systemy oświetleniowe będą potrzebne w naszej łazience. Warto dopasować je do zamierzonej ilości osób korzystających regularnie z łazienki oraz spodziewanej ilości sprzętów i akcesoriów, które będziemy w tym pomieszczeniu przechowywać.
Przed rozpoczęciem projektu warto też dokładnie zmierzyć dostępną powierzchnię łazienki, w tym wszystkie potencjalne zakamarki i wgłębienia, które możemy wykorzystać pod naszą aranżację. Jest to informacja, na podstawie której powinniśmy decydować o zakupie urządzeń sanitarnych (i ich rozmiarze) oraz ich wzajemnym ustawieniu. Kluczową sprawą jest, by rozmieszczenie wszystkich sprzętów gwarantowało maksimum ergonomii oraz ułatwione korzystanie i dostęp do każdego z nich.
Warto też ustalić jakie style aranżacyjne, kolory i dekoracje będą odpowiadać Twoim indywidualnym preferencjom. Do najpopularniejszych stylów wykończeniowych łazienek należą pod tym względem boho, loft, rustykalny, angielski, marynistyczny. Każdy z nich posługuje się odmiennym zestawem barw, dekoracji i form wykończeniowych, które mogą okazać się wyborem trafionym w przypadku Twojej łazienki. Pod tym względem nieocenioną pomoc niesie salon łazienek, gotowy stworzyć projekt estetyczny i funkcjonalny dla każdego Klienta zgłaszającego się po pomoc.
Najważniejsze instalacje w każdej łazience
Nie ma łazienki be oświetlenia, które pomoże nam w codziennej trosce o wygląd i czystość. W projekcie łazienki powinny znaleźć się systemy oświetlenia sufitowego oraz ściennego. Do tych pierwszych należy przede wszystkim lampa sufitowa, której zadaniem będzie rozświetlanie całego pomieszczenia. Uzupełniać jej działanie powinny kinkiety ścienne, plafony, reflektory na szynach lub oświetlenie przy lustrze. Warto dobrać systemy gwarantujące odpowiednio rozproszone światło, a tym samym równomierne oświetlenie całej łazienki.
Istotnym systemem jest też wentylacja, odpowiedzialna za odprowadzanie wilgoci generowanej w czasie korzystania z łazienki. System wentylacyjny powinien być wyposażony w zasilany wentylator, który po uruchomieniu będzie wzmagał ruch powietrza. Warto też poszukać rozwiązań gwarantujących zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem wilgoci.
Nieodłącznym elementem projektu łazienki jest też ustalenie umiejscowienia wszystkich przyłączy i dobranie dedykowanych do nich baterii. Powinny być również dopasowane do wymogów urządzeń sanitarnych, które do sieci zostaną podpięte. Warto wybierać baterie wykonane z materiałów odpornych na korozję, gwarantujących wieloletnią, bezawaryjną pracę.